image09.jpgimage05.jpgimage10.jpgimage11.jpg

Švenčionių r. Pabradės meno mokyklos šokių kolektyvo „Gelmė“ meninės veiklos sklaida užsienyje

307660573 443895307577065 2524315889552928186 n

Ruošiantis kelionei į Ispaniją, rugpjūčio 20-25 dienomis Švenčionių rajono Pabradės meno mokyklos šokių kolektyvo „Gelmė“ šokėjai dalyvavo Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centre organizuotoje šokių stovykloje, kurios metu buvo sukurtos dvi lietuvių tradicinio ir sceninio šokio programos „Margą juostą vaikystės pinu“ ir „Vainiką gėlių supinsim“, skirtos meninės veiklos sklaidai X tarptautiniame folkloro festivalyje „Alegria De Danzar“.

Rugsėjo 18 dieną šokių kolektyvo ,,Gelmė“ šokėjai išvyko Lloret De Mar miesto Ispanijoje link. Iš pagrindinio kolektyvo grupių sąstato vyko visi 39-yni šokėjai, kurių amžius nuo 10-ties iki 18-kos metų. Kelionė vyko per Lenkiją, Vokietiją ir Prancūziją.

Jau prieš kelionę, žinodami būsimą maršrutą šokėjai turėjo pasiruošti apie miestų, kuriuos pravažiavo istoriją, architektūrą, įdomesnius kultūrinius ir kt. faktus, todėl kelionės metu jie patys tapo gidais ir pasakojo draugams pasiruoštą medžiagą. Keliaujantys sužinojo įdomių faktų apie Varšuvos, Lodzės miestus Lenkijoje, Dresdeną, Niurnbergą Vokietijoje, Lioną, Montpelje miestus Prancūzijoje.

Rugsėjo 20 dieną gerokai po pietų atvykus į Lloret De Mar miestą Ispanijoje kur vyko festivalis, skubėjome į miesto centre po atviru dangumi įrengtą sceną, kur vyko festivalio programų repeticijos. Repeticijų metu gelmiečiai susipažino su kitais festivalio dalyviais, atvykusiais iš Bulgarijos, Italijos, Estijos, Vengrijos, Kroatijos ir kt.

Rugsėjo 21 dieną vyko pirmoji tarptautinio folkloro festivalio ,,Alegria De Danzar“ diena: nuo ankstaus ryto repeticijos scenoje, dienos metu dalyvių eisenos su trumpais prisistatymais lauko aikštelėse, vakare – įspūdinga festivalio programa. ,,Gelmės“ šokėjai pristatė pirmąją lietuvių tradicinių ir sceninių šokių programą ,,Margą juostą vaikystės pinu“. Vėlai vakare, jau pasibaigus festivalio renginiui, vyko improvizuotas festivalio dalyvių sambūris, kuriame visi dalyviai, kartu su žiūrovais, skambant įvairių šalių tradicinei muzikai šoko kartu.

Rugsėjo 22 dieną dalyviams buvo surengta edukacinė išvyka į Barseloną su lietuviškai kalbančia gide. Dalyviai aplankė Guelio parką, Montžuiko kalną, La Rambla gatvę su Bokerijos turgumi, ,,Liceu“ – Barselonos operos teatrą, Sagrada Familia – Barselonos Šv. Šeimynos bažnyčią.

Rugsėjo 23 dieną iki pietų šokėjai galėjo pasimėgauti Viduržemio jūra, kuri šiuo metų laiku buvo banguota, tačiau labai šilta. Daugeliui vaikų neteko būti net ir prie mūsų Baltijos, todėl džiugesys ir krykštavimai skambėjo ne mažesni, nei per patį festivalį. Po pietų, estradoje, įrengtoje jūros pakrantėje vyko festivalio dalyvių tradicinių šokių ratelių, žaidimų pristatymai, kuriuose dalyvavo ir festivalio dalyviai ir miestelio žmonės. Gelmės šokėjai pristatė ir mokė Lietuvos etnografinių regionų šokių – ,,Malūnėlį“, ,,Trumpakojį“, ,,Blezdingėlę“ ir kt.      Vakaronė vyko be tautinių kostiumų, neformaliai, labai draugiškai, atsipalaidavus.

Rugsėjo 24 dieną anksti ryte dalyviai vyko į Salvadoro Dali teatrą-muziejų Figeres miestelyje. Prie teatre esančio didžiulio skydo ,,Labirintas“, kuris dekoravo S. Diagilevo baletų spektaklius ir kiemelyje su ,,lietingu taksi“ gelmiečiai atliko improvizuotas šiuolaikinio šokio

variacijas su kėdėmis bei S. Dali auksinių skulptūrų judesio imitacijas. Buvę tuo metu muziejaus lankytojai manė, kad vyksta dokumentinio filmo kūrimas, visi stebėjo ir fotografavo, o šokėjai sulaukė audringų aplodismentų, pagyrimų, teko pasipasakoti kas esame ir iš kur atvykę.

Vakare vyko antroji festivalio koncertinė diena – ,,Gelmės“ šokėjai pristatė antrąją lietuvių tradicinių ir sceninių šokių programą ,,Vainiką gėlių supinsim“. Po renginio vyko dalyvių šalių kulinarinio maisto paveldo pristatymas. Nors labai norėjome visus pavaišinti cepelinais, tačiau neturėjome galimybės juos pagaminti. Lietuvišką nacionalinę virtuvę pristatėme visus vaišindami rugine duona, lašiniais, baltu varškės sūriu su kmynais, šakočiu, žagarėliais, gira. Šokėjai ragavo kitų šalių virtuvių patiekalus, taip pat skanavo ir Katalonijos regione gaminamos ypatingosios paelijos – arroz negre. Visos vakaronės metu dalyviai ratavo, šoko, juokavo, dainavo ir bendravo.

Rugsėjo 25 dieną anksti ryte pajudėjome link Lietuvos.

Kelionės metu, rugsėjo 26 dieną, aplankėme pakeliui esantį Dresdeną Vokietijoje. Šokėjai mėgavosi senamiesčio vaizdais, aplankė Aukštąją ir Dievo Motinos vardo bažnyčią, Cvingerio rūmus, pasivaikščiojo Mėlynuoju tiltu.

Rugsėjo 27 dienos vėlų vakarą, pilni įspūdžių, geros nuotaikos, išdainavę savo balsus autobuse sugrįžome į Pabradę.

Rugsėjo 30 dieną ,,Gelmės“ Švenčionių rajono Pabradės meno mokykloje šokėjai pristatė savo sukurtą ,,Gelmės šokėjų žurnalą“ Pabradės miesto bendruomenei. Vyko šokėjų žodinis pristatymas, iliustruotas nuotraukomis, vaizdo medžiaga, sukurtais trumpametražiais filmukais ir pristatymas-koncertas, kuriame šokėjai parodė programas, pristatytas X tarptautiniame folkloro festivalyje „Alegria De Danzar“ bei išmoktus kitų šalių folklorinius ratelius, kuriuos ratavo kartu su savo draugais, tėveliais, mokytojais.

Projektas iš dalies finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos fondo ir Švenčionių rajono savivaldybės lėšomis.

___________________________________________________________________________________________________________________