image10.jpgimage09.jpgimage05.jpgimage11.jpg

Kūrybiškų susitikimų festivalis ,,Pabraidom"

 20201204 143041 1

 

Pabradėje gatvės meno kūrinys atgyja papildytoje realybėje

 

Pabradė – nedidelis Lietuvos miestas, kuriame vyksta įvairiapusis kultūrinis gyvenimas, miesto bendruomenė pasižymi multikultūriškumu ir socialinių grupių savitumu. Miesto centre įsikūrusi Pabradės meno mokykla inicijuoja projektus, į kuriuos įtraukiamos mokyklos bei miesto bendruomenės, skatinama prasminga ir kokybiška kultūrinė veikla. Vienas tokių projektų – jau antrus metus gyvuojantis kūrybiškų susitikimų festivalis ,,Pabraidom“.

Šių metų festivalio planus smarkiai pakoregavo dėl Covid-19 pandemijos įvestas karantinas Lietuvoje. Nepaisant susidariusios situacijos pavyko įgyvendinti kūrybiškų susitikimų festivalio „Pabraidom“ idėją meno mokyklą padaryti labiau matomą ne tik miesto gyventojams, bet ir pro šalį keliaujantiems. Projekto vadovė Vilma Smaliukienė džiaugiasi, kad šią idėją palaikė ne tik meno mokyklos bendruomenė, bet ir Švenčionių rajono meras bei savivaldybės administracija. Bendromis pastangomis, Pabradės meno mokyklos pastato sieną papuošė inovatyvus gatvės meno kūrinys piešinio pavidalu. Jo autorė menininkė, dizainerė Eglė Narbutaitė savo darbuose dažnai nagrinėjanti įvairias socialines problemas

Pasiteiravus kaip gimė kūrinio idėja, Eglė pirmiausia pasakoja susižavėjusi Pabradę supančia gamta ir miesto pavadinimo kilme. Ji neslėpė nuostabos ir džiaugsmo, jog tokiame nedideliame mieste yra toks „meno fabrikas“, kuriame gali „atsiskleisti“ vaikai. „Juk jie gali piešti, groti, šokti ir viskas viename“ – sako Eglė,  – ,,kurį laiką galvojau ir supratau, kad nenoriu tiesiogiai perteikti mokykloje vykstančių veiklų, todėl pasirinkau metaforas. Kiekvienas vaikas, panirdamas į meno pasaulį, atsiskleidžia, atranda save ir sužydi. Todėl nusprendžiau piešti mergaitę, brendančią per žydinčių gėlių pievą, juk Pabradė nuo žodžio pabraidyti“. Menininkė pasakoja, kad tapymo procesas nebuvo sudėtingas, net gi įdomus. Dažnai praeinantys miesto gyventojai užkalbindavo, pasiteiraudavo kas čia bus, išreikšdavo savo susižavėjimą, kai kurie net sekė darbo procesą. Naršant socialiame tinkle Facebook po piešinio nuotrauka galima pastebėti atsikartojantį žmonių komentarą: „Kodėl mergaitė tik su 4 pirštais?“. Paklausus autorės, ji nusišypsojusi atsako: „Turiu šiam klausimui paruoštuką. O kodėl ne? O galbūt penkto piršto tik nesimato? O kodėl Simpsonuose* nėra proporcijų? Tai tiesiog mano kaip menininkės braižas“. Piešiniui nutapyti pasirinktas lakoniškos grafikos stilius, kuris nereikalauja kuo tiksliau perteikti vaizduojamo objekto ir leidžia menininkei interpretuoti. „Tai gatvės meno kūrinys. Aš tikiu gatvės menu. Einant gatve piešinys ant sienos ar kažkas panašaus, priverčia žmogų pamąstyti. Kad ir, pavyzdžiui, šiuo atveju, kodėl 4 pirštai? Reiškia žmogus sustojo, apsižvalgė, pagalvojo, galbūt interpretavo, pasidalino savo mintimis su kitais“. Ši menininkės Eglės Narbutaitės išreikšta mintis puikiai atspindi vieną iš festivalio uždavinių – skatinimą visus miesto gyventojus bendrauti.

Festivalio organizatoriai siūlo „pabraidyti“, išbandyti ir tokiu pasauliui sudėtingu laikotarpiu save prablaškyti pasitelkiant Lietuvoje retai sutinkamą inovaciją – papildytos realybės technologiją. Audrius Laurutis kartu su „Interactmedia LT“ komanda kuria virtualia, papildyta realybe ir 3D vizualizacijomis bei kitomis naujausiomis technologijomis grįstus projektus. Pasakodamas apie papildytos realybės technologiją, Audrius pastebi, kad Pokemonai* išpopuliarino papildytą realybę ir dabar beveik kiekvienas jaunas žmogus žino, kas tai yra. Papildytos realybės technologija tampa vis populiaresnė ir vis dažniau pasiekiama. Kol dar nėra sukurti patogūs akiniai ar kontaktiniai lęšiai, šiai technologijai pasiekti naudojami mobilūs telefonai. Pasitelkus papildytos realybės technologiją menininkės Eglės Narbutaitės piešinyje pavaizduota mergaitė „pakyla“ nuo pastato sienos ir kviečia burtis šokiui. Paklausus, kaip Audrius Laurutis vertina šį projektą, jis neslepia susižavėjimo ir juokauja: „Labai smagu ir faina. Tokiame nedideliame mieste žmonės turės savo vieną, didelį Pokemoną, kurio nereikės gaudyti, o su juo kartu bus galima šokti“.

Pabradės miesto gyventojai džiaugiasi gražia festivalio organizatorių idėja. Ne vienas jų išreiškia susižavėjimą piešiniu, papuošusiu meno mokyklos sieną. Pabradės miesto gyventojai pastebėjo, jog pro šalį važiuojantys žmonės atkreipia dėmesį į piešinį, kuris tapo puikia reklama mokyklai. Meno mokyklą lankantys šokėjai, muzikantai bei dailininkai sako, kad piešinys yra vienas pagrindinių miesto puošmenų ir kūrybos įkvėpimo šaltinis. Miesto gyventojai pamatę šį netradicinį grafitį**, supranta, kad ant pastato nupieštas piešinys prisideda prie savitos miesto urbanistikos formavimo.

Kūrybiškų susitikimų festivalis „Pabraidom“ – dar viena terpė, leidžianti miesto gyventojams burtis, bendrauti ir bendradarbiauti, puoselėti bendruomeniškumo jausmą, kultūrą, įtraukti šiuolaikines technologijas ir skatinti inovacijas. Atgimstantį piešinį bus galima stebėti parsisiuntus mobilią aplikaciją „Pabraidom“ iš Google Play arba App Store.

Kūrybiškų susitikimų festivalis „Pabraidom“ iš dalies finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos fondo ir Švenčionių rajono savivaldybės lėšomis.

*Animacinio filmuko personažai.  

**Grafitis – įvairūs piešiniai, vaizdai, įrašai ant gatvės statinių sienų.

____________________________________________________________________________________________________________________